پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کارگاه آموزشی نقش سازمانهای مردم نهاد در مدیریت پایدارمنابع طبیعی برگزار شد
بازدید : 84 10 ارديبهشت 1398 ساعت 14:48 شماره :59443
درمرکز آموزشی مهندس ساعی کلار آباد
کارگاه آموزشی نقش سازمانهای مردم نهاد در مدیریت پایدارمنابع طبیعی برگزار شد

کارگاه آموزشی نقش سازمان های مردم نهاد در مدیریت پایدار منابع طبیعی برگزار شد

نخستین کارگاه آموزشی روسای ادارات آموزش منابع طبیعی استان ها با محوریت نقش سازمان های مردم نهاد در مدیریت پایدار منابع طبیعی از روز سه شنبه دهم فروردین به مدت دو روز در مرکز آموزش و توانمندسازی بهره برداران منابع طبیعی و آبخیزداری کلارآباد در حال برگزاری است.

نخستین کارگاه آموزشی روسای ادارات آموزش منابع طبیعی استان ها با محوریت نقش سازمان های مردم نهاد در مدیریت پایدار منابع طبیعی از روز سه شنبه دهم فروردین به مدت دو روز در مرکز آموزش و توانمندسازی بهره برداران منابع طبیعی و آبخیزداری کلارآباد در حال برگزاری است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، در این کارگاه آموزشی – ترویجی معاون امور جنگل با ارائه گزارشی از وضعیت کمی و کیفی جنگل های هیرکانی و نقش و مشارکت مردم و جوامع محلی در حفاظت از این منابع خدادادی به تشریح رویکردهای سازمان جنگل‌ها در حوزه مشارکت، آموزش و ترویج پرداخت و در ادامه خواستار هر چه بیشتر ارتباطات با جوامع محلی و بهره برداران شد.

عباسعلی نوبخت عرصه‌های منابع‌طبیعی کشور را بسیار گسترده و دامنه آن را فراگیر خواند و از روسای ادارات ترویج و آموزش خواست در مدیریت منابع طبیعی از توانمندی بهره برداران و جوامع محلی در اجرای طرح ها و پروژه های منابع طبیعی استفاده نمایند.

سازمان‌های مردم‌نهاد از ارکان کلیدی مشارکت

همچنین در این نشست دکتر جعفریان مدیر کل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی نیز گفت: سازمان‌های مردم‌نهاد به ‏عنوان یکی از ارکان کلیدی ساختار مشارکتی، کنش‌های مؤثر و تعیین کننده‌ای در ارتباط مؤثر جوامع محلی و متولیان دولتی ‏بخش منابع‌طبیعی دارند و می‌توانند باعث ارتقاء سرما‌یه‌های اجتماعی، مشارکت مؤثر، بهبود معیشت جوامع محلی، و در نهایت ‏توسعه پایدار منابع‌طبیعی را فراهم آورند.‏ 

*نقش آموزش در پیشگیری از تخریب و تصرفات اراضی ملی بی بدیل است

همچنین در کارگاه آموزشی روسای ادارات آموزش منابع طبیعی استان‌ها فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور با اشاره به امر حفاظت و صیانت از منابع طبیعی، مسئولیت یگان حفاظت منابع طبیعی کشور را در این بخش بسیار پر اهمیت خواند.

سرهنگ عباس نژاد از بخش آموزش و ترویج به عنوان بازوی نرم‌افزاری سازمان نام برد و در ادامه خواستار همکاری روسای ادارات آموزش، ترویج و مشارکت مردمی در موضوع آموزش همکاران یگان در استان‌ها و به ویژه کمک به آموزش بهره‌برداران در ارتباط با پیشگیری از تخریب و تصرفات اراضی ملی شد.

*مردم بهترین محافظان منابع طبیعی بویژه جنگل ها و مراتع هستند

در ادامه این کارگاه آموزشی دکتر احمد میرزایی رییس گروه منابع طبیعی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به نقش و اهمیت آموزش در جوامع محلی، خواستار ایجاد زمینه مناسب برای مشارکت مردم در منابع طبیعی شد و گفت: مردم بهترین شریک منابع طبیعی و حافظان انفال بویژه جنگل ها و مراتع هستند.

این مسئول آموزش و ترویج کشاورزی در ادامه به موضوع تفاهم نامه همکاری آموزشی، ترویجی و مشارکتی فی مابین موسسه آموزش ترویج کشاورزی با سازمان جنگل ها اشاره کرد و ضمن تأکید بر هماهنگی و همکاری بین بخشی در زمینه آموزش و ترویج، فرآیند انتخاب افراد نخبه در بخش ترویج منابع طبیعی را تشریح کرد.

*چهار استان پایلوت برای پهنه بندی و شبکه انتقال دانش حوزه منابع طبیعی

وی گفت: برای پهنه بندی و شبکه انتقال دانش حوزه منابع طبیعی در سال جاری 4 استان لرستان، فارس، مازندران و هرمزگان بصورت پایلوت انتخاب شدند و یک کارگروه برای تهیه برنامه عملیاتی با محوریت گروه منابع طبیعی موسسه آموزش و ترویج کشاورزی میزان پیشرفت کارها را بررسی و ارزیابی می کند.

میرزایی ابراز امیدواری کرد: دامنه همکاری کارشناسان بخش ترویج منابع طبیعی و کارشناسان موسسه آموزش و ترویج کشاورزی توسعه یافته و در رسیدن به اهداف مشترک موثر باشد.

شایان ذکر است، نخستین کارگاه آموزشی روسای ادارات آموزش و ترویج منابع طبیعی استان‌ها که توسط دفتر ترویج، آموزش و مشارکت مردمی سازمان جنگل‌ها برنامه ریزی شد به مدت دو روز در تاریخ دهم و یازدهم اردیبهشت در مرکز آموزش و توانمندسازی بهره برداران منابع طبیعی و آبخیزداری کلارآباد در حال برگزاری است.

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :