پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - پروژه مدیریت چند منظوره جنگل های هیرکانی، الگوی نوین مدیریت پایدار
بازدید : 93 4 ارديبهشت 1398 ساعت 12:58 شماره :59264
معاون امور جنگل :
پروژه مدیریت چند منظوره جنگل های هیرکانی، الگوی نوین مدیریت پایدار

پروژه مدیریت چند منظوره جنگل‌های هیرکانی، الگوی نوین مدیریت پایدار

معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور دستاوردهای پروژه مدیریت چند منظوره جنگل‌های هیرکانی را حفظ تنوع زیستی و پایداری خدمات اکوسیستمی در سیمای جنگل‌های هیرکانی نام برد و اظهار داشت: که این پروژه الگوی نوین مدیریت پایدار جنگل را در قالب ۴ حوزه پایلوت در سه استان گیلان، مازندران و گلستان با هدف معیشت جایگزین و جلب مشارکت مردمی و تغییر مدیریت وابسته به چوب به مدیریت چند منظوره جنگل به اجرا در آورده است.

معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور دستاوردهای پروژه مدیریت چند منظوره جنگل‌های هیرکانی را حفظ تنوع زیستی و پایداری خدمات اکوسیستمی در سیمای جنگل‌های هیرکانی نام برد و اظهار داشت: که این پروژه الگوی نوین مدیریت پایدار جنگل را در قالب ۴ حوزه پایلوت در سه استان گیلان، مازندران و گلستان با هدف معیشت جایگزین و جلب مشارکت مردمی و تغییر مدیریت وابسته به چوب به مدیریت چند منظوره جنگل به اجرا در آورده است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، عباسعلی نوبخت در نشست کمیته راهبری پروژه مدیریت چند منظوره جنگل‌های هیرکانی که با حضور خانم بیلگرامی نماینده مقیم سازمان ملل برگزار شد گفت: سازمان جنگل‌ها بر اساس قانون برنامه ششم توسعه رویکرد خود را در جنگل‌های شمال تغییر داده و با متوقف کردن بهره‌برداری از جنگل به دنبال حفاظت و توسعه آن است.
وی همچنین یادآور شد: اهدافی را که پروژه چند منظوره جنگل دنبال می‌کند توانست در طرح جایگزین مثمر ثمر واقع شود و در این زمینه از ظرفیت اساتید دانشگاه، محیط زیست، موسسه تحقیقات و صاحب‌نظران سازمان بهره خواهد گرفت.
نوبخت افزود: در طرح جایگزین جنگل، فاکتورهای مختلفی مورد نظر است که توان زیستی، مسایل اجتماعی و اقتصادی مهمترین فاکتورهای آن به حساب می‌آید که در طرح جایگزین به آن اهمیت داده شده است.
معاون امور جنگل تشکیل تعاونی‌ها، ایجاد صندوق‌های خرد و تشکیل گروه‌های گردشگری، تغییر الگوی کشت در اراضی شیب‌دار را از دیگر دستاوردهای این پروژه دانست و یاد آور شد که این دستاوردها در طرح جایگزین مورد استفاده قرار می گیرد.

*پروزه مدیریت چند منظوره زمینه مشارکت جوامع محلی را فراهم کرد  
در ادامه خانم بیلگرامی نماینده مقیم سازمان ملل در نشست کمیته راهبری پروژه مدیریت چند منظوره جنگل‌های هیرکانی در سخنانی بابت اتفاقات سیل اخیر کشور ابراز تاسف کرد و گفت: این آخرین جلسه کمیته راهبری است و خرسندم که این پروژه در مدت زمان 5 ساله خود توانست آثار خوبی را از خود بر جای بگذارد.
بیلگرامی یکی از ویژگی‌های کلیدی پروژه چند منظوره را استقرار دفتر این پروژه به دور از پایتخت و در چالوس عنوان کرد و افزود: علیرغم وجود چالش‌ها پروژه مزبور توانست در روش و شیوه‌های مدیریتی رویکردهای جدیدی را در مدیریت جنگل ارائه کند و زمینه مشارکت سایر نهادها و بویژه مشارکت جوامع محلی و مشارکت در برنامه ریزی را فراهم کند.   
در این نشست داریوش بیات مدیر ملی پروژه چند منظوره جنگل‌های هیرکانی در گزارشی اجمالی، دستاوردهای به جا مانده از این پروژه که با همکاری برنامه توسعه ملل متحد و حمایت تسهیلات محیط زیست جهانی در مناطق جنگلی شمال به اجرا در آمده است را بسیار اساسی و مهم خواند و تصریح کرد: حفظ تنوع زیستی، بهبود معیشت جنگل‌نشینان با حفظ جنگل، امکان گردشگری و تفریحی و یکپارچگی در اکوسیستم و پایداری خدمات اکوسیستمی در سیمای جنگل از اهداف کلان مدیریت چند منظوره جنگل‌های هیرکانی است
وی پروژه مدیریت چند منظوره جنگل‌های هیرکانی را الگوی نوین مدیریت جنگل دانست که به شکل پایلوت در مناطق جنگلی شمال در حدود 30 هزار هکتار برای اجرای طرح‌های جنگلداری اجتماع محور به اجرا در آمده است.

بر اساس این گزارش، پروژه مدیریت چند منظوره جنگل های هیرکانی که مدت زمان اجرای آن در ایران پنج سال بوده اکنون پایان پذیرفته و نماینده مقیم سازمان ملل متحد(یو ان دی پی) در نشست پایانی پیشنهاد داده است که اگر دولت ایران تمایل داشته باشد این پروژه می‌تواند در قالب یک طرح جدید و در فاز تعمیم با منابع مشترک در حوزه جنگل‌های هیرکانی ادامه پیدا کند

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :