پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - درهیچ دوره ای منابع طبیعی به این میزان مورد توجه مسئولین قرار نگرفته است
بازدید : 64 25 فروردين 1398 ساعت 10:16 شماره :58988
معاون وزیر و رئیس سازمان:
درهیچ دوره ای منابع طبیعی به این میزان مورد توجه مسئولین قرار نگرفته است

رییس سازمان جنگل ها اعلام کرد؛
در هیچ دوره ای منابع طبیعی به این میزان مورد توجه مسئولین قرار نگرفته است

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در سالی قرار گرفتیم که در آغاز آن مقام معظم رهبری آبخیزداری و حفظ جنگل‌ها و مراتع را مورد تاکید قرار دادند و در هیچ دوره ای موضوع منابع طبیعی به این میزان مورد توجه مسئولین قرار نگرفته است.

*سپاه و جهاد دو بال انقلاب اند 
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، خلیل آقایی با بیان مطلب فوق، قرار دادن نام سپاه پاسداران از سوی مقامات آمریکایی در لیست تروریست را کاری نابخردانه، عبث و بیهوده دانست و یادآور شد: اگر بدنبال سپاه، جهاد نیز در لیست تروریست قرار گیرد مایه تعجب نیست زیرا حضرت امام فرمودند؛ سپاه و جهاد دو بال انقلاب هستند.

رییس سازمان جنگل ها تکلیف امسال منابع طبیعی را نسبت به سالی که گذشت دو چندان دانست و خاطر نشان کرد: سال 98 با اختصاص 1500 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و رقم اختصاصی ریزگردها و همچنین اعتباراتی که از محل بودجه استانی به این بخش اختصاص می‌یابد، منابع طبیعی در سال جاری رقمی معادل 4 هزار میلیارد تومان برای فعالیت های خود بودجه خواهد داشت.

*هیچ مانعی نباید ما را از مسیر اصلی خارج کند  
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این نشست تصریح کرد: هیچ مانعی نباید ما را از مسیر اصلی خارج کند بلکه باید با هم افزایی و همدلی نیروهای ستادی و استانی با یک منشور و نقشه راه مشخص کارها را به پیش ببریم.
مهندس آقایی وجود 84 میلیون هکتار مراتع در کشور را نعمت بزرگی برای منابع طبیعی برشمرد و گفت: در حال حاضر برای 20 میلیون هکتار از عرصه های مرتعی طرح مرتعداری وجود دارد و توسط صاحبان طرح و با نظارت یگان حفاظت تحت صیانت و مراقبت قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: 56 میلیون هکتار از مراتع کشور دارای پروانه چراست و 8 میلیون هکتار نیز فاقد پروانه چرای دام و ممیزی اراضی است که وضعیت این 8 میلیون هکتار در سال جاری تعیین تکلیف خواهد شد.
وی با بیان اینکه حفاظت از پوشش گیاهی مهمترین وظیفه سازمان جنگل هاست درباره حقوق عرفی بهره‌برداران مراتع گفت: با بهره‌برداران قرارداد بستیم و مراتع توسط آنان حفاظت می شود.

*علوفه های مراتع قبل از خشک شدن برداشت می شود
مهندس آقایی با اشاره به اینکه مراتع در سازمان، حکم گندم در کشاورزی را دارد، اضافه کرد: علوفه مراتع بسیار برای ما مهم است و اواخر خردادماه این علوفه ها بویژه در زیر اشکوب جنگل ها خشک می شود و در آتش سوزی جنگل ها بسیار خطرناک است از اینرو وی از مدیر کل دفتر مرتع خواست که تا پایان فروردین ماه با پیگیری و ارسال بخشنامه به استان ها اعلام نماید که قبل از خشک شدن علوفه ها و بروز هرگونه حوادث در اراضی جنگلی و مرتعی این علوفه ها مورد بهره‌برداری قرار گیرد.
مسئول اول منابع طبیعی کشور در نشست شورای مدیران از معاونت جنگل های شمال خواست تکه جنگل های موجود در شمال کشور که به صورت جزیره ای قرار دارند و هر آن ممکن است مورد تخریب و تصرف قرار گیرند را به پارک هایی جنگلی تبدیل کنند تا از دست اندازی سودجویان در امان بماند.

*در سیل اخیر رفتار طبیعت با انسان را شاهد بودیم
وی واگذاری جنگل و تغییر کاربری آن را بر اساس  قانون مطلقاً ممنوع دانست و بروز سیلاب ها را قهر طبیعت با انسان برشمرد و گفت: با طبیعت هر گونه رفتار کنیم همانگونه با ما مقابله خواهد کرد و در سیل اخیر این رفتار طبیعت با انسان را به عینه شاهد بودیم.

*تمامی اقدامات منابع طبیعی در سال جاری باید دارای شناسنامه باشد
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور همچنین اعلام کرد: تمامی اقدامات منابع طبیعی در سال جاری باید دارای شناسنامه، کد و مشخصات مکانی باشد تا هر مرجع و نهادی ادعایی داشت و توضیحی خواست این قابلیت وجود داشته باشد تا اقدامات اجرا شده به صورت عینی مورد بازدید قرار گیرد.
به گفته آقایی مدیریت ها در حوزه ها باید عملیاتی باشد و انجام دستورات اجرایی که به زیربخش ها و استان ها داده می شود صفر تا صد آن در زمینه نظارت، کنترل و اثربخشی با مدیر مجموعه است.

*با زمین خواران سودجو به شدت برخورد می شود
مهندس آقایی نقش مردم، جوامع محلی و بهره برداران را در منابع طبیعی بسیار پر اهمیت خواند و یادآور شد: منابع طبیعی هیچ نگرانی برای مردم فراهم نمی کند اما با زمین خواران سودجو به شدت برخورد قانونی خواهد کرد.
وی با بیان اینکه اقدامات انجام شده را باید به افکار عمومی و مسئولین گفت، بیان داشت: اگر اقداماتی که انجام می شود از طریق رسانه های اطلاع رسانی نگردد انگار آن کار انجام نشده است.

کارکنان منابع‌طبیعی شایسته توجه بیشتر هستند 
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در خاتمه نیروی انسانی را سرمایه ارزشمند منابع طبیعی برشمرد و اعلام کرد: با توجه به اقدامات ارزشمندی که در سال گذشته در ستاد و استان ها صورت گرفت، کارکنان منابع طبیعی شایسته توجه بیشتر بودند و قطعا تلاش این نیروها کارها را به سوی موفقیت پیش برد.

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :